KOCAELİ BAŞİSKELE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SAYIN HÜLYA AKSOY, KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM PROJESİ KAPSAMINDA BAŞİSKELE MAHMUT PAŞA İLKOKUL VE ORTAOKUL ÖĞRENCİ VELİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

SAYIN HÜLYA AKSOY, KADIN SAĞLIĞI EĞİTİM PROJESİ KAPSAMINDA BAŞİSKELE MAHMUT PAŞA İLKOKUL VE ORTAOKUL ÖĞRENCİ VELİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

06-02-201906-02-201906-02-201906-02-201906-02-201906-02-201906-02-2019

Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un eşi Sayın Hülya Aksoy’un Koordinatörlüğünde, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen“Kocaeli Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” ve “4 Şubat Dünya Kanser Günü” farkındalık çalışmaları kapsamında Başiskele Mahmut Paşa İlkokul ve Ortaokul öğrenci velisi kadınlarımıza eğitim verildi.

 

Öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Sayın Hülya Aksoy’a  Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay ve eşi Müjgan Kantay, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Faruk Demirhan, Başiskele İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cemil Akkaya, Başiskele İlçe Sağlık Müdürü Dr. Münevver Gonca Set, Mahmut Paşa İlkokul ve Ortaokulu Müdürü Fatih Akgüneş ve Mahmut Paşa Mahallesi Muhtarı Niyazi Mutlu eşlik etti.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda, Sayın Hülya Aksoy’un yapmış olduğu konuşmalarında; “Değerli hanımlar hepiniz projemize hoş geldiniz. Valilik olarak Kocaeli’nde Kadın Sağlığı Eğitim Projesi başlattık. Amacımız kadınların kendi sağlıkları konusunda belirli konularda bilgilendirmek ve farkındalık yaratmaktır. Bugün de sizlerle paylaşmak üzere bir araya geldik Bugün bizi sizlerle buluşturan değerli Kaymakam beye, değerli eşlerine  ve okul yönetimimize teşekkür ediyorum. Bugün burada sizleri yakından ilgilendiren bir takım hastalıklar hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Bugün dinlediklerinizi burada bırakmayın evde kendi kendinize uygulayın ve etrafınızda bilmeyen bayan arkadaşımız varsa onlarla da paylaşalım.  Biz kadınlar kendimizi ihmal ederiz, ailemiz gibi bir takım önceliklerimiz vardır. Ama kadın sağlıklı olacak ki bunları çok daha rahat bir şekilde yapabilsin. Burada dinlediklerinizi evinizde uygular, etrafınızda bilmeyen kadınlarla da paylaşırsanız bizim projemiz amacına ulaşmış demektir. Hepinize sağlıklı mutlu günler diliyorum. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin.” diyen Sayın Hülya Aksoy, tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

Daha sonra, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İnci Sobi tarafından kadınlarımıza, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, obeziteden korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, 6284 Sayılı Kanun ve kadına yönelik şiddet, sigara, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının zararları konularında eğitim  verildi ve kendi kendine meme muayenesini anlatan video gösterimi yapılarak, bilgilendirici el broşürleri dağıtıldı.

 

Kadınlarımız tarafından yoğun ilgi gören program, katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

Serdar Mah. Çobandede Sok. No.2 Yuvacık /Başiskele / Kocaeli - 0 262 343 25 14 (343 27 11) (343 49 24)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.